Články se štítkem „Studijní pobyt”

První písemky a jaké je studium na UQ

Období midtermů a prvních písemek je v plném proudu, mám za sebou druhou a tak je na čase podat zprávu, jak se mi tu na univerzitě líbí.

Kampus UQKampus UQ, Zdroj: vlastní archiv

No, čím bych začal. Je to prostě jiný Smajlík :D Není to asi jen tím, že jsem v cizině, dost mi to tu vlastně připomíná studium v Maastrichtu, asi díky tomu kampusu. Ale i tak je tu několik dalších věcí, které mne zaujaly a hodnotím velice kladně. Než se tedy dostanu k tomu, jaké je studium jako takové, dovolil bych si ještě pár slov k zevnějšku. Nebo spíš pár vět Smajlík :)

Prvně je kampus obrovskej, je to vlastně celá městská čtvrť. Dojít z jednoho konce na druhej trvá tak 20 minut, jak jsem již zmiňoval. Rozvrhově tu hodiny mají hodinu a padesát minut, takže na přesun máte deset minut. To se opravdu obtížně stíhá, vzhledem k tomu, že se nepřesouváte v rámci jedné budovy, ale mezi nimy. Některé budovy slouží primárně pro některé fakulty, ale přednáškové sály se sdílí navzájem. Takže například předmět Economics of Innovation and Entrepreneurship mám v budově, kde mají medici laboratoře. Donutí vás to podívat se na různá místa a časem jsem pochopil, co mysleli na uvítací přednášce pro mezinárodní studenty tím, že se nemáme bát někdy se na kampusu ztratit Smajlík :)

[pokračování ..., celkem 759 slow.]

Túra do pralesa a za svítícími červíky

Okolo Brisbane nejsou jenom pláže, ale také sem tam nějaký ten lesík. Dneska jedeme na výpravu do pralesa s vodopádem a jeskyní se svítícími červíky. Quest to nazval Hinterland trip.

Lístky na výlet do lesů Austrálie byly sice vyprodány během toho, co jsme čekali frontu na lístky do Byron Bay, ale naštěstí vypravili ještě jeden autobus a tak jsme mohli vyrazit. Je to měsíc, co jsem v Austrálii, letí to, zatím moje cesty vedly spíše na pláže k moři, proto se na trochu více přírody více než těším. Quest výlet rovněž přináší možnost seznámit se s dalšími mezinárodními studenty. Do míst, kam se dneska autobusem vydáme se nedá hromadnou dopravou dostat, ostatně jako kamkoli mimo města. Pro turisty z Evropy je to trochu nezvyk, neboť bychom očekávali, že kde je něco turisticky zajímavého, tam se bude dát dostat nějakým autobusem či vlakem. Tady buď máte auto nebo smůlu.

Společné foto a rozhled do kraje
Společné foto a rozhled do kraje, Zdroj: vlastní archiv

Opustili jsme dálnici a cesta se začala klikatit, zužovat a stoupat. Inu, kopečky Smajlík :D Po téměř třech hodinách strávených v autobuse stavíme na parkovišti a vydáváme se po betonové stezce na asi 200 m vzdálenou vyhlídku. Okolo nás tropickej les, ale žádný vedro Smajlík :D Výhled naprosto luxusní, koukáme se na obří kráter po sopce, lze vidět až na Byron Bay a nejvýchodnější místo Austrálie. Začíná to fajnově Smajlík :)

[pokračování ..., celkem 413 slow.]

Kampus a O-week – University of Queensland

Jsem v Brisbane na University of Queensland na studijním pobytu, tak se pojďme společně trochu projít po kampusu.

KampusKampus, Zdroj: vlastní archiv

Kampus University of Queensland se rozléhá přes čtvrť St. Lucia (čti sant lůša) a pak ještě 2 jiné, ale to je daleko a všechny předměty mám tu. I tak to není vůbec žádnej drobeček a přejít z jedný strany na druhou zabere tak 20 minut. Centrum tvoří Great court, což je trávník a stromy s historickými budovami okolo. Studenti si tu posedávají na sluníčku či ve stínu. Pak je tu spousta dalších budov, více či méně modernějších, na kampusu, jak jsem už uvedl je také spousta dalších zařízení jako banka, kino, galerie výtvarného umění, pošta, kadeřník a také spousta fast foodů. Několik knihoven je otevřeno 24/7 a studentské unie chtějí přidat další. Pak je tu spousta sportovišť i venkovní vyhřejvanej bazén (vlezné přes poledne za 2 doláče). Nicméně tedy za vše se platí, ne jak v Praze na UKčku.

Kampus má také 3 velké zastávky MHDčka. 2 pro autobusy a jednu pro CityCat, což je přívoz obsluhující centrum města. Rychlá, spolehlivá doprava jezdící každou půl hodinku celej den do půlnoci. Máme tu také rybníčky s vodotryskem, pelikány, želvami a obecně všude na kampusu je spousta ptactva. Můj první dojem, byl prostě WOW, jako masakr. Zázemí pro studenty vynikající!

[pokračování ..., celkem 481 slow.]

Jaké jsou v Brisbane ceny a kde levně nakoupit

Jak je to v Austrálii s cenami obecně? Ano, je tu vyšší cenová hladina všeho, také se tu žije a jedná mnohem více na týdenní nežli měsíční bázi. Jdeme tedy nakupovat :)

Sníh tu nevedou, ale třeba to někdo koupíSníh tu nevedou, ale třeba to někdo koupí, Zdroj: vlastní archiv

Každý vám řekne, že je v Austrálii draho. Přesvědčíte se o tom již při vstupním procesu, kdy jen studentská víza stojí nějakých 11 tisíc, potom pojištění, letenka, jazykové zkoušky atp. Dobrou představu o cenách poskytne např. server , kde si můžete zvolit i měnu pro lepší představu. Jo, je tu skutečně dráž, ale Austalené si také více vydělají. Když budete normálně žít a nakupovat, tak se dá říci, že co utratíte v ČR za měsíc, utratíte tady za týden. Nicméně to neplatí pro všechno. Když se ale podíváte na jejich mzdu a řeknete si, že pro Australana je dolar asi jako pro nás pětikoruna, tak se vám žije jako v ráji. Z pozice zahraničního studenta je ale přeci jen lepší zbytečně nerozhazovat. Stačí se v obchodech trochu porozhlédnout a ejhle, najednou se ceny hodně blíží těm v ČR, některé věci jsou dokonce levnější (mobilní služby).

[pokračování ..., celkem 360 slow.]

Jak najít ubytování v Brisbane aneb bydlím po Australsku

Hledání ubytování v Brisbane šlo nakonec snadněji než jsem čekal. Jak to tu probíhá mnohé z vás zajímá, ale budu stručnej.

Výhled na Brisbane ze zápražíVýhled na Brisbane ze zápraží, Zdroj: vlastní archiv

University of Queensland nabízí pro své studenty ubytování přímo na kampusu, ovšem jedná se o ceny začínající na 450 AUD za týden. Fajn, je v tom u nějaké jídlo, ale i tak prostě mimo naše možnosti. Dle předchozích zkušeností jsem si stanovil cenový limit na 150 AUD za týden včetně služeb a internetu. Není problém sehnat ubytování na místě do 200, pod 130 něco najít je celkem zázrak, ale dá se, záleží, co chcete. Bavíme se o samostatném pokoji, Johny sdílí pokoj jako normálka v Praze za 110AUD.

Mezi základní kritéria výběru patří dopravní dostupnost do školy, vzdálenost do obchodu a typ domu – zda párty dům či něco poklidnějšího. Čím jste dále od centra a školy, tím cena logicky klesá.

[pokračování ..., celkem 491 slow.]