První písemky a jaké je studium na UQ
Období midtermů a prvních písemek je v plném proudu, mám za sebou druhou a tak je na čase podat zprávu, jak se mi tu na univerzitě líbí.
No, čím bych začal. Je to prostě jiný Není to asi jen tím, že jsem v cizině, dost mi to tu vlastně připomíná studium v Maastrichtu, asi díky tomu kampusu. Ale i tak je tu několik dalších věcí, které mne zaujaly a hodnotím velice kladně. Než se tedy dostanu k tomu, jaké je studium jako takové, dovolil bych si ještě pár slov k zevnějšku. Nebo spíš pár vět
Prvně je kampus obrovskej, je to vlastně celá městská čtvrť. Dojít z jednoho konce na druhej trvá tak 20 minut, jak jsem již zmiňoval. Rozvrhově tu hodiny mají hodinu a padesát minut, takže na přesun máte deset minut. To se opravdu obtížně stíhá, vzhledem k tomu, že se nepřesouváte v rámci jedné budovy, ale mezi nimy. Některé budovy slouží primárně pro některé fakulty, ale přednáškové sály se sdílí navzájem. Takže například předmět Economics of Innovation and Entrepreneurship mám v budově, kde mají medici laboratoře. Donutí vás to podívat se na různá místa a časem jsem pochopil, co mysleli na uvítací přednášce pro mezinárodní studenty tím, že se nemáme bát někdy se na kampusu ztratit
Už jsem zmínil v článku o úvodním týdnu na UQ, že je to vlastně takové malé městečko. Takže v food court (část s obchody, tedy spíše s fastfoody, se nachází třeba i kino, bar, cestovní kancelář, zubař a doktor. Krom toho jsou ale na kampusu v několika budovách volně k dispozici mikrovlnky, takže není problém si oběd donést hezky v krabičce. Paráda.
Knihovny a sledování filmů
Podobnost s Maastrichtem vidím hlavně v tom, jakým způsobem se tu využívají knihovny. V Praze je oblíbená NTK, tady to funguje podobně. Studenti tráví čas studiem na kampusu, nikoli doma. Je to do jisté míry asi dáno i vybavením, University of Queensland má opravdu perfektní zázemí. Počítače v hlavních knihovnách mají duální systém – vybíráte si jestli chcete Mac OS, či Windows. Ve volně přístupné počítačové laboratoři BEL (Fakulta obchodu, ekonomie a práva) mají počítače možnost připojení pro 2 obrazovky, takže když je vedle volno, jenom přehodíte kabel a jedete.
Webová stránka knihovny, na kterou se můžete připojit odkudkoli poskytuje informace o tom, kde je kolik volných počítačů, můžete vyhledat minulé písemky, ale také mají vlastní archvi filmů a videí, které můžete volně sledovat. Není jich tam moc, ale najdete tam třeba Avatara, Americkou krásu, Všichni prezidentovi muži nebo Harryho Pottera
Předměty a výuka
Full course load, tedy plné denní studium vyžaduje 4 předměty za semestr! To je trošku něco jiného, než jsme zvyklí v Praze, ale stejné, jako třeba právě v Nizozemí. Trochu mi nevyhovuje zápis, kdy po druhém týdnu výuky stojí dozápis předmětu kromě papírování i poplatek 50AUD. Škrtnutí předmětu s nárokem na vrácení poplatku je možné během 6 týdnů a škrtnutí předmětu bez akademické penalizace (nemáte v systému fail), je možné asi do 10 týdnů ze 14. To je v době, kdy už máte výsledky z midtermů Zvláštní systém. No a zápis na semináře, kde se bojuje o místa začíná někdy i 2 týdny před začátkem školy.
Náročnost je v pohodě. Přednášky se nahrávají a studenti je mají k dispozici na internetu, kde je video s obsahem, který učitel promítá. Pokud tedy jen mluví, máte jen hlas, pokud používá prezentaci, vidíte i slidy. Luxusní záležitost, pokud si chcete o svém času rozhodovat sami a nejste schopní se na přednášce v 8 ráno či v 8 večer plně soustředit. podíváte se na ni klidně po obědě S kvalitou jsem spokojen, přednášející se samozřejmě liší – měl jsem i uspávače hadů, ale jinak je obsah srozumitelně podáván a studenti dostávají spoustu materiálů.
Midtermy
Předměty tu nemají jenom závěrečnou zkoušku, píšete nějaké úkoly v průběhu semestru a většina předmětů má i písemku někdy v polovině září, tedy zhruba v polovině semestru. Pro předměty, kde je spousta studentů jsou termíny vypsány na sobotu :/ a probíhá to podobně jako jsem to znal z Maastrichtu – obří místnost, kde je spousta stolků, posadíte se podle přiděleného čísla a pak tužkou (propiskou ne, hm, že by to někdo gumoval a měnil?) černíte puntíky na odpovědním listu. Dle způsobu to asi opravují strojově. Když je studentů méně, probíhá písemka na hodině, já psal esej. Zajímavý způsob je, že napíšete své jméno do rohu, to se ohne a zalepí, takže opravující vaše jméno nevidí Písemky mají navíc ještě 10 minut na začátku na přečtení obsahu a přípravu, během které nesmíte nic psát do odpovědních archů. Nicméně před koncem odejít nemůžete a místnost měla tak 18 stupňů!
P. S.: Tenhle článek jsem měl rozepsanej více jak měsíc. Takže vlastně teď máme poslední týden školy a před závěrečnými písemkami.
Celkem 759 slov.