Články se štítkem „Queenslander”

Měsíc hlavou dolů, aneb co je v Austrálii jinak

Je tomu už víc jak měsíc, co jsem přiletěl na druhou stranu světa. Občas zmíním nějakou tu kuriozitu, ale teď bych se rád zaměřil na to, co tu fakt naopak.

Kde je jako volat?Kde je jako volat?, Zdroj: vlastní archiv

Australani jsou prostě jiný národ na jiné části světa. Takže krom toho, že tu voda při vypouštění kohoutku dělá vír na druhou stranu, najde si tu i řada rozdílů v praxi. To, že se tu jezdí vlevo, asi každý ví, ale když tu jste, tak si zvykáte jen pomalu, obzvláště třeba když jdete po chodníku. Semafory tu jsou na každým roku a nemaj večerní provoz, takže kdo si chce počkat na zelenýho panáčka v 1 ráno, tak si počká skoro jak ve dne. Krom toho semafory vydávaj takový divný zvuky, asi se opičej po místních opeřencích. Aby toho v dopravě nebylo málo, tak vás dokáže vytočit, když čekáte na autobus, a ten má na sobě místo čísla linky a konečné stanice jen nápis „sorry, bus ful...“ (Omlouváme se, autobus je plný). Někdo by řekl fajn vynález, ale jen do té doby, co před vámi projede lehce naplněný autobus. Někdy bych jim přál vidět, jak to vypadá v Praze Smajlík :D Ostatně chcete-li využívat MHD, tak potřebujete internet a nejlíp i GPS.

[pokračování ..., celkem 850 slow.]

Jak najít ubytování v Brisbane aneb bydlím po Australsku

Hledání ubytování v Brisbane šlo nakonec snadněji než jsem čekal. Jak to tu probíhá mnohé z vás zajímá, ale budu stručnej.

Výhled na Brisbane ze zápražíVýhled na Brisbane ze zápraží, Zdroj: vlastní archiv

University of Queensland nabízí pro své studenty ubytování přímo na kampusu, ovšem jedná se o ceny začínající na 450 AUD za týden. Fajn, je v tom u nějaké jídlo, ale i tak prostě mimo naše možnosti. Dle předchozích zkušeností jsem si stanovil cenový limit na 150 AUD za týden včetně služeb a internetu. Není problém sehnat ubytování na místě do 200, pod 130 něco najít je celkem zázrak, ale dá se, záleží, co chcete. Bavíme se o samostatném pokoji, Johny sdílí pokoj jako normálka v Praze za 110AUD.

Mezi základní kritéria výběru patří dopravní dostupnost do školy, vzdálenost do obchodu a typ domu – zda párty dům či něco poklidnějšího. Čím jste dále od centra a školy, tím cena logicky klesá.

[pokračování ..., celkem 491 slow.]

Kontrola na letišti a tipy pro svět protinožců

První odlišnosti nás čekaly už na letišti, poté jsme měli odvoz do města. Je tu trochu jiná zima.

Airport pickup od UQAirport pickup od UQ, Zdroj: vlastní archiv

Po příletu před sedmou hodinou ráno jsme stáli asi hodinu frontu na kontrolu našich pasů – můj nemohli nějak načíst, tak si mne vzali stranou, zkoumali to pod lupou a ptali se, co tam budu dělat a tak. Celkem nepříjemný pocit po dvaceti hodinách letu. Každý musí vyplnit také imigrační formulář, kde krom osobních údajů uvádíte, co s sebou vezete. Australani jsou dost přísní a tak je lepší zaškrtnout, že to máte a pak říci co to je. Jedná se především o léky, oříšky, maso, ovoce apod. Už v letadle pouští video, jak zapomenete v batohu jablko a platíte 200 AUD pokutu! Nakonec prošlo všechno kromě baget, protože tam byl salám. Jakékoli maso, které není v konzervě neprojde. Pak nám ještě batohy očuchal pejsek, co hledá nějaký biohazard materiál či co a bylo.

[pokračování ..., celkem 436 slow.]