Měsíc hlavou dolů, aneb co je v Austrálii jinak

Je tomu už víc jak měsíc, co jsem přiletěl na druhou stranu světa. Občas zmíním nějakou tu kuriozitu, ale teď bych se rád zaměřil na to, co tu fakt naopak.

Kde je jako volat?Kde je jako volat?, Zdroj: vlastní archiv

Australani jsou prostě jiný národ na jiné části světa. Takže krom toho, že tu voda při vypouštění kohoutku dělá vír na druhou stranu, najde si tu i řada rozdílů v praxi. To, že se tu jezdí vlevo, asi každý ví, ale když tu jste, tak si zvykáte jen pomalu, obzvláště třeba když jdete po chodníku. Semafory tu jsou na každým roku a nemaj večerní provoz, takže kdo si chce počkat na zelenýho panáčka v 1 ráno, tak si počká skoro jak ve dne. Krom toho semafory vydávaj takový divný zvuky, asi se opičej po místních opeřencích. Aby toho v dopravě nebylo málo, tak vás dokáže vytočit, když čekáte na autobus, a ten má na sobě místo čísla linky a konečné stanice jen nápis „sorry, bus ful...“ (Omlouváme se, autobus je plný). Někdo by řekl fajn vynález, ale jen do té doby, co před vámi projede lehce naplněný autobus. Někdy bych jim přál vidět, jak to vypadá v Praze Smajlík :D Ostatně chcete-li využívat MHD, tak potřebujete internet a nejlíp i GPS.

Největší rozdíly v Brisbane

Na jižní polokouli je i jiná obloha, ve který se vůbec nevyznám, měsíc tu je obráceně a co vytočí nejvíc, slunce tu jde zprava doleva a je v poledne na severu! Dokud bylo zataženo, tak mi to nevadilo, ale teď jsem se úspěšně několikrát vydal na opačnou stranu, protože jsem podvědomě použil slunce na určení světových stran. Připadal jsem si jako blbec, než jsem si uvědomil, že to tu je naopak.

Peníze. Vliv Británie se nezapře a tak mince jsou obří a obvykle čím menší, tím větší hodnota. Ač se tu ceny udávají v centech, tak se zaokrouhluje na pěticent. Na rubu má každá mince královnu, a na líci různý obrázky a to snad každej rok jinej :/ Bankovky jsou plastový jako jsem zažil v Malaysii. Prej je to kvůli surfařům, aby je mohli brát do vody Smajlík :D Nevím, zda maj víc jak stodolarovky, ale ani ty se nepoužívaj.

Jsou bohatí a nevidí to. Australani mají tak čtyřikrát až pětkrát větší kupní sílu. Čili když vidí dolar, tak já vidím dvě pětky a oni tak maximálně bůro. Stejně ale budou lamentovat, jak jsou věci drahý, hlavně benzín (ten tu stojí dolar šede za litr, takže asi 30CZK).

Bez auta se nikam nedostaneš. Austrálie je veliká a tak je logické, že všude ten bus asi nepojede. Byla tu na návštěvě kamarádka spolubydlících, která bydlí „in the middle of nowhere“ (uprostřed ničeho). To nepochopíte, dokud vám neřekne, že nejbližší obchod je 170km… Ale spíš mne zaráží MHD tu ve velkoměstě. Třeba k přístavu se dostanete max. na 10km a to díky konečné stanici vlaku. A že tu MHD nefunguje po půlnoci, to už jsem myslím psal.

Drahej alkohol a na párty jen s ID. Do báru vás tu pustí jen když jim ukážete, že vám je více jak 18. Pro cizince to znamená nosit furt u sebe pas, což je vopruz. Taky třeba v Byron Bay si nekoupíte více jak 2litrovou butel vína, páč je to zakázaný. Alkohol se tu prodává jen ve speciálních obchodech a je to drahý jak pes. Nejlevnější pivo je Öttinger (dovoz z Německa), se kterým se dostanete na cenu pod 2AUD/půl litru, když si koupíte těch plechovek 24 Smajlík :D Na párty je pivčo tak za 4AUD za tu jejich slabou třetinku.

V obchodech vám dají věci do tašky. U nás ekologové tašky zdarma zakázali, tu vám pokladní jak věci markuje, rovnou do tašky šoupe. Dobrá služba pro zákazníky a navíc máte zadarmo sáčky do koše Smajlík :D Jinak samoobslužný pokladny tu taky vedou (v Coles) a tam si to teda do tý tašky dáváte sami no.

Spešl cesty pro autobusy a velkej brácha. V Brisbane nevedou tramvaje, ale zato pro některý linky busů tu mají udělaný spešl dálnice, tunely a mosty. Říkaj tomu „busway“ (cesta pro busy) a nikdo jinej tam nesmí. Díky tomu jsem za 4 minuty ve škole, protože autobus zajede do tunelu, projede půlku města a vyleze na povrch jen na stanicích aby vyložil a naložil lid. Taky vás sleduje Big Brother, poněvač při vstupu i výstupu z dopravního prostředku pípáte kartou, ze který se vám strhávaj doláče. Už jsem našel i jeden bug v jejich systému placení a cestování mezi zónama Smajlík :D

Nikde nevidíš policajty. Potkat někde policejní auto, či snad pochůzkáře? No to je jako hledat jehlu ve stodole sena. Docela by mne zajímala míra kriminality, protože některý Australani prej ani nezamykaj domy a tak.

Každej Australan má iPhone 5. Krom toho se tu nějak předpokládá, že máte internet v mobilu a obecně spousta institucí má svoje aplikace pro chytrý telefouny a to i vládní organizace. Dokonce se tu dá nějak i platit tím, že dáte mobily k sobě, musím to s Johnym vyzkoušet Smajlík :D

Třídění odpadů a koše na ulici. V Evropě třídíme hezky podle barviček a typu odpadu. Tu maj dvě popelnice – jednu na tříděnej a druhou na netříděnej odpad. Ale ve výsledku se mi zdá, že se tu moc odpad netřídí. Taky není vůbec jednoduchý někde potkat koš na ulici. Jak všichni jezdí autem a nikdo nechodí, tak to asi není potřeba, protože že by se někde válely odpadky, to zas ne.

Poslední změna 14. 8. 2013, zobrazení: 1539.
Celkem 850 slov.
« předchozí článeknásledující článek »

articles Příbuzné články:

štítky Štítky:Bankovní účet, Brisbane, Jízda vlevo, Queenslander, Volání v Austrálii
Pokud se Vám článek líbil, zazáložkujte jej prosím: Kliknutím na ikony můžete doporučit článek dalším lidem
 • Linkuj
 • Jagg
 • Topodkazy
 • Google
 • Facebook
 • vybrali.sme.sk
 • Mediablog
 • Topčlánky
 • Bookmarky.cz
 • Digg
 • TwitThis
 • Live