Gold Coast II – pláž a národní park Burleigh Heads

Jedeme opět na Gold Coast, tentokrát ale jižněji než je Surfers Paradise. Cíl je Burleigh heads, kde je kromě pláže i národní park

Burleigh Heads – pláž a NP v pozadíBurleigh Heads – pláž a NP v pozadí, Zdroj: vlastní archiv

Minulá cesta na Gold Coast do Surfers Paradise se vydařila a tak jedeme vyzkoušet něco trochu více na jih a to s kombinaci s trochou přírody v podobě národního parku. Nějak nás napadlo Burleigh Heads, ale tentokráte jedu jenom já a Johny. Pláž tu vypadá fajnově, ale jsou mnohem větší vlny, takže je tu spousta surfařů. Převlíknou do plavek a hup do vody Smajlík :D S velkým očekáváním jsem zamířil do oceánu a do vln. Má to dvacet stupňů, vlny jsou silné, fouká vítr, tož moc dlouho jsem tam nevydržel a šel se raději vyvalit na pláž. Ještě pár fotek na památku a pak se společně s dalšíma sluníme. Čas letí rychle, obědváme, lovím si kešku a vyrážíme do národního parku pár kroků odtud. Ať se stihnem vrátit před západem slunce.

[pokračování ..., celkem 309 slow.]

Gold Coast a Surfers Paradise – na pláž k moři

V Johnym a Henrym jsme se vydali na prohlídku oblíbené turistické a surfařské destinace. Hodina vlakem, půl hoďky busem a jste na pláži.

Pláž a ráj surfařůPláž a ráj surfařů, Zdroj: vlastní archiv

Domluvili jsme na sobotu výlet, ač předpověď počasí nebyla moc příznivá. Chtěli jsme ale využít volné cestování a taky se konečně podívat k moři, tedy vlastně Pacifickému oceánu. Vybrali jsme vlak jedoucí v půl deváté, za hodinu je z Brisbane směrem do Gold Coast. Vystupujeme ve stanici Nerang a jedeme dále autobusem do Surfers Paradise. Pak už to je na pláž jenom tak asi 5 minut pěšky. Moje první cesta vlakem tu v Brisbane, Johny malinko nestíhal, ale nakonec jsme se společně mohli podívat na pláž a k móři. Ze západu se táhly mraky, ale dopoledne nám hezky svítilo sluníčko, tak se šlo v moři i koupat. Moře dle cedule prej 20°C, ale jako zdálo se studenější. Možná díky tomu větru. Pláž je tu dlouhá tak odhadem 6km, vydali jsme se směrem na sever, abychom se tu trochu porozhlédli, neb po městě můžem courat i za deště.

[pokračování ..., celkem 340 slow.]

Párty, rugby a austalská zvířátka

V úvodním týdnu je tu spousta akcí pro nováčky a pro mezinárodní studenty je tu organizace Quest. Nabídli nám spoustu zábavy

Lidožravej krokodýl asi tříletejLidožravej krokodýl asi tříletej, Zdroj: vlastní archiv

O-Week (čti ou-vík), čili uvítací týden je tu od toho, aby se studenti seznámili se školou, poznali nové kamarády a spolužáky a vůbec poznali, co jim univerzita kromě akademického vzdělání nabízí. Pro mezinárodní studenty je zajímavá organizace Quest, která kromě picích večerů pořádá také výlety a kulturní události. Výhodou je, že zde potkáte další lidičky, kteří jsou tu stejně jako vy na semestr či dva a mají chuť cestovat a poznávat. Ale konec řečí okolo, budu dále mluvit o první uvítací párty, zápasu rugby a netradičních zvířátkách – tedy místní je potkávají často, ale pro mne a spoustu dalších přespolních, tedy vlastně „přesoceánských“ se jedná o zvířenu exotickou. Jako lákadlo je jeden takový tvor na obrázku Smajlík :)

[pokračování ..., celkem 545 slow.]

Kampus a O-week – University of Queensland

Jsem v Brisbane na University of Queensland na studijním pobytu, tak se pojďme společně trochu projít po kampusu.

KampusKampus, Zdroj: vlastní archiv

Kampus University of Queensland se rozléhá přes čtvrť St. Lucia (čti sant lůša) a pak ještě 2 jiné, ale to je daleko a všechny předměty mám tu. I tak to není vůbec žádnej drobeček a přejít z jedný strany na druhou zabere tak 20 minut. Centrum tvoří Great court, což je trávník a stromy s historickými budovami okolo. Studenti si tu posedávají na sluníčku či ve stínu. Pak je tu spousta dalších budov, více či méně modernějších, na kampusu, jak jsem už uvedl je také spousta dalších zařízení jako banka, kino, galerie výtvarného umění, pošta, kadeřník a také spousta fast foodů. Několik knihoven je otevřeno 24/7 a studentské unie chtějí přidat další. Pak je tu spousta sportovišť i venkovní vyhřejvanej bazén (vlezné přes poledne za 2 doláče). Nicméně tedy za vše se platí, ne jak v Praze na UKčku.

Kampus má také 3 velké zastávky MHDčka. 2 pro autobusy a jednu pro CityCat, což je přívoz obsluhující centrum města. Rychlá, spolehlivá doprava jezdící každou půl hodinku celej den do půlnoci. Máme tu také rybníčky s vodotryskem, pelikány, želvami a obecně všude na kampusu je spousta ptactva. Můj první dojem, byl prostě WOW, jako masakr. Zázemí pro studenty vynikající!

[pokračování ..., celkem 481 slow.]

Pláž v Brisbane a jak chutná klokaní maso

S Johnym jsme si udělali odpolední výlet do centra města, podívali se na pláž a večer jsem ochutnal klokaní maso. Hezký pátek.

Beach in Brisbane city centreBeach in Brisbane city centre, Zdroj: vlastní archiv

Na páteční odpoledne jsme s Johnym naplánovali výlet do města na lodičce. Krom pravidelné hromadné dopravy v podobě CityCat lodiček, které jsou rychlé a platí se za ně, jezdí po řece okolo centra pro turisty ještě City Hopper. Poznáte ho tak, že je to červená lodička a může se na ní sedět i na střeše. Jezdí pomalu, ale zase zadarmo a pro turisty ideální Smajlík :)

Vysedli jsme na South Bank a šli se podívat na místní umělou písečnou pláž. Pravý břeh řeky u South Banku je na skále, která je vysoká tak 15-20m, dá se na ní i horolezit. Poté to pokračuje takovými jakože zahradami s několika hospůdkami a také slibovanou pláží. Čistá voda je rozdělena na mělčinu pro caparty a plavčinu pro dospělé. Venku je tak na dlouhej rukáv a kalhoty, ale místní drobotině očividně zima není a plaší ptáky sedící na kamenech u vody. Nesmíte do vody skákat, topit se a kouká na vás plavčík Smajlík :)

[pokračování ..., celkem 505 slow.]

Jaké jsou v Brisbane ceny a kde levně nakoupit

Jak je to v Austrálii s cenami obecně? Ano, je tu vyšší cenová hladina všeho, také se tu žije a jedná mnohem více na týdenní nežli měsíční bázi. Jdeme tedy nakupovat :)

Sníh tu nevedou, ale třeba to někdo koupíSníh tu nevedou, ale třeba to někdo koupí, Zdroj: vlastní archiv

Každý vám řekne, že je v Austrálii draho. Přesvědčíte se o tom již při vstupním procesu, kdy jen studentská víza stojí nějakých 11 tisíc, potom pojištění, letenka, jazykové zkoušky atp. Dobrou představu o cenách poskytne např. server , kde si můžete zvolit i měnu pro lepší představu. Jo, je tu skutečně dráž, ale Austalené si také více vydělají. Když budete normálně žít a nakupovat, tak se dá říci, že co utratíte v ČR za měsíc, utratíte tady za týden. Nicméně to neplatí pro všechno. Když se ale podíváte na jejich mzdu a řeknete si, že pro Australana je dolar asi jako pro nás pětikoruna, tak se vám žije jako v ráji. Z pozice zahraničního studenta je ale přeci jen lepší zbytečně nerozhazovat. Stačí se v obchodech trochu porozhlédnout a ejhle, najednou se ceny hodně blíží těm v ČR, některé věci jsou dokonce levnější (mobilní služby).

[pokračování ..., celkem 360 slow.]

Jak najít ubytování v Brisbane aneb bydlím po Australsku

Hledání ubytování v Brisbane šlo nakonec snadněji než jsem čekal. Jak to tu probíhá mnohé z vás zajímá, ale budu stručnej.

Výhled na Brisbane ze zápražíVýhled na Brisbane ze zápraží, Zdroj: vlastní archiv

University of Queensland nabízí pro své studenty ubytování přímo na kampusu, ovšem jedná se o ceny začínající na 450 AUD za týden. Fajn, je v tom u nějaké jídlo, ale i tak prostě mimo naše možnosti. Dle předchozích zkušeností jsem si stanovil cenový limit na 150 AUD za týden včetně služeb a internetu. Není problém sehnat ubytování na místě do 200, pod 130 něco najít je celkem zázrak, ale dá se, záleží, co chcete. Bavíme se o samostatném pokoji, Johny sdílí pokoj jako normálka v Praze za 110AUD.

Mezi základní kritéria výběru patří dopravní dostupnost do školy, vzdálenost do obchodu a typ domu – zda párty dům či něco poklidnějšího. Čím jste dále od centra a školy, tím cena logicky klesá.

[pokračování ..., celkem 491 slow.]

Doprava, studentská karta, mobil a bankovní účet

Do školy jedeme po Brisbane na kole, kde během několika hodin vyřizuji potřebné formality. A jak tedy funguje městská hromadná doprava v Brisbane?

První fotka na kampusuPrvní fotka na kampusu, Zdroj: vlastní archiv

Z letiště jsem se dostal k Lukášovi, který zde celý semestr byl a poskytl cenné rady do začátku. Prvně se jelo do na kole do školy – University of Queensland, abych si zařídil studentskou kartu, která je potřeba pro slevu na GoCard, která je na městskou dopravu a také australskou SIMku a bankovní účet. To vše a mnohem více se dá pořídit přímo v rámci kampusu univerzity, protože je to celé takové malé městečko vlastně. Navíc většina věci je velmi rychlá, takže to bylo za odpoledne hotový a měl jsem tak základ pro pohyb po Brisbane a hledání ubytování. Počasí bylo naprosto luxusní, prostě české léto, takže byla i dobrá nálada pro zařizování. Kampus školy je obrovskej, vůbec se tu nevyznám, ale tak na orientaci budu mít času dost Smajlík :)

[pokračování ..., celkem 623 slow.]

Kontrola na letišti a tipy pro svět protinožců

První odlišnosti nás čekaly už na letišti, poté jsme měli odvoz do města. Je tu trochu jiná zima.

Airport pickup od UQAirport pickup od UQ, Zdroj: vlastní archiv

Po příletu před sedmou hodinou ráno jsme stáli asi hodinu frontu na kontrolu našich pasů – můj nemohli nějak načíst, tak si mne vzali stranou, zkoumali to pod lupou a ptali se, co tam budu dělat a tak. Celkem nepříjemný pocit po dvaceti hodinách letu. Každý musí vyplnit také imigrační formulář, kde krom osobních údajů uvádíte, co s sebou vezete. Australani jsou dost přísní a tak je lepší zaškrtnout, že to máte a pak říci co to je. Jedná se především o léky, oříšky, maso, ovoce apod. Už v letadle pouští video, jak zapomenete v batohu jablko a platíte 200 AUD pokutu! Nakonec prošlo všechno kromě baget, protože tam byl salám. Jakékoli maso, které není v konzervě neprojde. Pak nám ještě batohy očuchal pejsek, co hledá nějaký biohazard materiál či co a bylo.

[pokračování ..., celkem 436 slow.]

Let z Prahy do Brisbane přes Soul

Letím z Prahy přes Soul do Brisbane, kde mne na University of Queensland strávím půl roku na výměnu.

Je 2. července a mnohým mým kamarádům právě začaly prázdniny, jiní mají poslední měsíc prázdnin před tím, než nastoupí do práce. Pro mne dneska začíná můj semestr v Austrálii na University of Queensland, kde budu studovat se spolužákem Johnym ze Slovenska. Podobně jako jsem blogoval o mém studiu v Maastrichtu, budu psát i o svých zážitcích u protinožců v Austrálii. Budu psát česky. Protože si mnozí stěžovali na délku příspěvků, že je to prý moc dlouhé na čtení, zkusím se trochu polepšit, ale někdy se zkrátka rozepíšu Smajlík :)

Pražské mezinárodní letiště – Terminál 1

Já, Johny a MedvídekJá, Johny a Medvídek, Zdroj: vlastní archiv

K terminálu 1 Pražského mezinárodního letiště jsme dorazili asi jeden a půl hodiny před plánovaným odletem (18.30). Byli jsme trochu překvapeni, že u přepážky pro odbavení nebyli žádní další cestující do Soulu. Dostali jsme letenky, prošli kontrolou pasu, kde mi paní za okýnkem s úsměvem popřála šťastnou cestu a ať si semestr užiju. Po pasové kontrole nenásledovala kontrola zavazadel jako na Terminálu 2, ale dostanete se přímo mezi duty-free obchody v příletové a odletové hale. Kontrola příručních zavazadel probíhá u každé brány zvlášť. Usadili jsme se na sedačky, připojili na internet pomocí free Wifi, která tu není – zdálo se – nijak časově omezena. Tak alespoň že tak Smajlík :)

[pokračování ..., celkem 704 slow.]

Co si zabalit na půl roku do Austrálie

Na základě vlastní zkušenosti jsem vytvořil seznam, jak se zabalit na půlroční cestu do Austrálie a přitom se v pohodě vejít to 20kg.

Balení na cestuBalení na cestu, Zdroj: www.sxc.hu

Chystám se na semestr do Austrálie a přemítám, co si s sebou vzít na cestu. Můj limit je 23kg na odbavené zavazadlo a 8kg si mohu vzít s sebou do letadla. Chvilku hledám, jaké tam je počasí, a zkouším najít i nějaký seznam, ale nikde nic. Kámoška Petra mi řekla, že si s sebou táhla zbytečně moc oblečení, no ale co si jako vzít? Nakonec beru seznam, který jsem loni použil na měsíční putování po Jihovýchodní Asii a přidal mikinu, kalhoty a jedny boty a bylo. Celkem to bylo asi 16kg, takže jsem měl v batohu ještě spoustu místa na nějaké jídlo po příletu a bundu, kterou jsem se rozhodl nebrat do letadla.

[pokračování ..., celkem 356 slow.]