Měsíc hlavou dolů, aneb co je v Austrálii jinak

Je tomu už víc jak měsíc, co jsem přiletěl na druhou stranu světa. Občas zmíním nějakou tu kuriozitu, ale teď bych se rád zaměřil na to, co tu fakt naopak.

Kde je jako volat?Kde je jako volat?, Zdroj: vlastní archiv

Australani jsou prostě jiný národ na jiné části světa. Takže krom toho, že tu voda při vypouštění kohoutku dělá vír na druhou stranu, najde si tu i řada rozdílů v praxi. To, že se tu jezdí vlevo, asi každý ví, ale když tu jste, tak si zvykáte jen pomalu, obzvláště třeba když jdete po chodníku. Semafory tu jsou na každým roku a nemaj večerní provoz, takže kdo si chce počkat na zelenýho panáčka v 1 ráno, tak si počká skoro jak ve dne. Krom toho semafory vydávaj takový divný zvuky, asi se opičej po místních opeřencích. Aby toho v dopravě nebylo málo, tak vás dokáže vytočit, když čekáte na autobus, a ten má na sobě místo čísla linky a konečné stanice jen nápis „sorry, bus ful...“ (Omlouváme se, autobus je plný). Někdo by řekl fajn vynález, ale jen do té doby, co před vámi projede lehce naplněný autobus. Někdy bych jim přál vidět, jak to vypadá v Praze Smajlík :D Ostatně chcete-li využívat MHD, tak potřebujete internet a nejlíp i GPS.

[pokračování ..., celkem 850 slow.]

Párty, rugby a austalská zvířátka

V úvodním týdnu je tu spousta akcí pro nováčky a pro mezinárodní studenty je tu organizace Quest. Nabídli nám spoustu zábavy

Lidožravej krokodýl asi tříletejLidožravej krokodýl asi tříletej, Zdroj: vlastní archiv

O-Week (čti ou-vík), čili uvítací týden je tu od toho, aby se studenti seznámili se školou, poznali nové kamarády a spolužáky a vůbec poznali, co jim univerzita kromě akademického vzdělání nabízí. Pro mezinárodní studenty je zajímavá organizace Quest, která kromě picích večerů pořádá také výlety a kulturní události. Výhodou je, že zde potkáte další lidičky, kteří jsou tu stejně jako vy na semestr či dva a mají chuť cestovat a poznávat. Ale konec řečí okolo, budu dále mluvit o první uvítací párty, zápasu rugby a netradičních zvířátkách – tedy místní je potkávají často, ale pro mne a spoustu dalších přespolních, tedy vlastně „přesoceánských“ se jedná o zvířenu exotickou. Jako lákadlo je jeden takový tvor na obrázku Smajlík :)

[pokračování ..., celkem 545 slow.]

Jaké jsou v Brisbane ceny a kde levně nakoupit

Jak je to v Austrálii s cenami obecně? Ano, je tu vyšší cenová hladina všeho, také se tu žije a jedná mnohem více na týdenní nežli měsíční bázi. Jdeme tedy nakupovat :)

Sníh tu nevedou, ale třeba to někdo koupíSníh tu nevedou, ale třeba to někdo koupí, Zdroj: vlastní archiv

Každý vám řekne, že je v Austrálii draho. Přesvědčíte se o tom již při vstupním procesu, kdy jen studentská víza stojí nějakých 11 tisíc, potom pojištění, letenka, jazykové zkoušky atp. Dobrou představu o cenách poskytne např. server , kde si můžete zvolit i měnu pro lepší představu. Jo, je tu skutečně dráž, ale Austalené si také více vydělají. Když budete normálně žít a nakupovat, tak se dá říci, že co utratíte v ČR za měsíc, utratíte tady za týden. Nicméně to neplatí pro všechno. Když se ale podíváte na jejich mzdu a řeknete si, že pro Australana je dolar asi jako pro nás pětikoruna, tak se vám žije jako v ráji. Z pozice zahraničního studenta je ale přeci jen lepší zbytečně nerozhazovat. Stačí se v obchodech trochu porozhlédnout a ejhle, najednou se ceny hodně blíží těm v ČR, některé věci jsou dokonce levnější (mobilní služby).

[pokračování ..., celkem 360 slow.]

Pláž v Brisbane a jak chutná klokaní maso

S Johnym jsme si udělali odpolední výlet do centra města, podívali se na pláž a večer jsem ochutnal klokaní maso. Hezký pátek.

Beach in Brisbane city centreBeach in Brisbane city centre, Zdroj: vlastní archiv

Na páteční odpoledne jsme s Johnym naplánovali výlet do města na lodičce. Krom pravidelné hromadné dopravy v podobě CityCat lodiček, které jsou rychlé a platí se za ně, jezdí po řece okolo centra pro turisty ještě City Hopper. Poznáte ho tak, že je to červená lodička a může se na ní sedět i na střeše. Jezdí pomalu, ale zase zadarmo a pro turisty ideální Smajlík :)

Vysedli jsme na South Bank a šli se podívat na místní umělou písečnou pláž. Pravý břeh řeky u South Banku je na skále, která je vysoká tak 15-20m, dá se na ní i horolezit. Poté to pokračuje takovými jakože zahradami s několika hospůdkami a také slibovanou pláží. Čistá voda je rozdělena na mělčinu pro caparty a plavčinu pro dospělé. Venku je tak na dlouhej rukáv a kalhoty, ale místní drobotině očividně zima není a plaší ptáky sedící na kamenech u vody. Nesmíte do vody skákat, topit se a kouká na vás plavčík Smajlík :)

[pokračování ..., celkem 505 slow.]

Jak najít ubytování v Brisbane aneb bydlím po Australsku

Hledání ubytování v Brisbane šlo nakonec snadněji než jsem čekal. Jak to tu probíhá mnohé z vás zajímá, ale budu stručnej.

Výhled na Brisbane ze zápražíVýhled na Brisbane ze zápraží, Zdroj: vlastní archiv

University of Queensland nabízí pro své studenty ubytování přímo na kampusu, ovšem jedná se o ceny začínající na 450 AUD za týden. Fajn, je v tom u nějaké jídlo, ale i tak prostě mimo naše možnosti. Dle předchozích zkušeností jsem si stanovil cenový limit na 150 AUD za týden včetně služeb a internetu. Není problém sehnat ubytování na místě do 200, pod 130 něco najít je celkem zázrak, ale dá se, záleží, co chcete. Bavíme se o samostatném pokoji, Johny sdílí pokoj jako normálka v Praze za 110AUD.

Mezi základní kritéria výběru patří dopravní dostupnost do školy, vzdálenost do obchodu a typ domu – zda párty dům či něco poklidnějšího. Čím jste dále od centra a školy, tím cena logicky klesá.

[pokračování ..., celkem 491 slow.]