Doprava, studentská karta, mobil a bankovní účet
Do školy jedeme po Brisbane na kole, kde během několika hodin vyřizuji potřebné formality. A jak tedy funguje městská hromadná doprava v Brisbane?
Z letiště jsem se dostal k Lukášovi, který zde celý semestr byl a poskytl cenné rady do začátku. Prvně se jelo do na kole do školy – University of Queensland, abych si zařídil studentskou kartu, která je potřeba pro slevu na GoCard, která je na městskou dopravu a také australskou SIMku a bankovní účet. To vše a mnohem více se dá pořídit přímo v rámci kampusu univerzity, protože je to celé takové malé městečko vlastně. Navíc většina věci je velmi rychlá, takže to bylo za odpoledne hotový a měl jsem tak základ pro pohyb po Brisbane a hledání ubytování. Počasí bylo naprosto luxusní, prostě české léto, takže byla i dobrá nálada pro zařizování. Kampus školy je obrovskej, vůbec se tu nevyznám, ale tak na orientaci budu mít času dost
Studentská karta a GoCard
Jeden z nejdůležitějších dokumentů pro studenta. Platnost je limitována pouze na Queensland, takže třeba v Sydney jako student brán nejsem. Přišel jsem, vyfotili mne a za pár minut jsem měl kartičku v ruce. Podmínkou je mít min. jeden pracovní den předem zapsané předměty ve studijním systému.
GoCard a hromadná doprava v Brisbane
Na městskou dopravu se zde používá GoCard, jako student máte nárok na slevu. Nahrajete na kartu peníze a poté vždy při nástupu a výstupu kartu přikládáte ke čtečce a ono vám to z ní odečte peníze. Platíte na základě zón, které projedete, dá se i přestupovat, poté se bere, že jízdu pokračujete /pokud pokračujete do hodiny/. Takže se dá i zajet do města, rychle něco nakoupit a dojet zpátky. Trochu jako časové jízdenky. Dále platí, že 10. a každá další jízda v týdnu je zdarma. Takže pokud chcete jet na pobřeží, je dobré si to během týdne vycvakat na jedné zóně a pak můžete jet zón třeba 10 zadarmo
Spojení se hledá přes translink.com.au, umí to i hledat z adresy do adresy, což je fajn, ale tady sranda končí. Všechny zastávky jsou na znamení (to by se dalo přežít), ale autobus stanice nijak nehlásí, takže vlastně nevíte, kde jste. A na zastávkách visí akorát seznam odjezdů, nikoli jízdní řády pro každou linku jako jsme zvyklí v Čechách. Jednotná mapa, kde by bylo možné najít, kudy všechny linky jezdí, se mi najít nepodařilo. Je třeba hledat linku po lince na stránkách dopravního podniku.
Levné volání v Austrálii
Velmi oblíbené a časté jsou tu takové předplacené paušály – zaplatíte určitou částku a máte nějaké podmínky po dobu jednoho měsíce. Vše bez smlouvy. Pořídil jsem si DoDo Unlimited, za 40 dolarů mám neomezené volání a SMS v rámci Austrálie, 5GB internetu a 100 minut do zahraničí. Výhodou je, že jsem si SIMku mohl koupit na poště v areálu školy a bylo to nejvýhodnější z dostupného. Časem si možná zvolím něco jiného, ale některé SIMky lze objednat pouze z internetu, teď potřebuju Australský číslo, abych mohl hledat ubytování.
Bankovní účet zdarma
Účet jsem si zřídil u Commonwealth bank, která je na kampusu a pro studenty má účet zdarma včetně výběrů. Jen jsem ukázal kartu studenta, pas a číslo na mobil a za pár minut bylo hotovo. Protože ještě nemám pevnou adresu, kartu mi doručí na poštu na kampusu. Pěkný. Teď si tam jen nasypat peníze, abych nemusel draze vybírat z české karty.
CityCycle – po městě na kole
Pro cestu do školy jsme využili CityCycle. Jedná se o službu, kdy po městě je několik stanic s koly, kam přijdete, kolo si vypůjčíte a na další stanici vrátíte. Platíte fixní poplatek, který vám umožňuje si kolo vypůjčovat. Pokud kolo vrátíte do 30 minut, je to jediné co platíte, v opačném případě platíte dle doby výpůjčky. Nic vám ale nebrání si asi po 2 minutách kolo znovu vypůjčit a pokračovat. Je to pohodové, uděláte si přestávku a pokračujete dále. Za 2 AUD/24 hodin celkem dobrý.
Celkem 623 slov.